english version while1 - stránky o programování

Assembler

Obsah

  1. Jazyk
  2. Odkazy
  3. Programy

Jazyk

Assembler je název pro překladače jazyka symbolických instrukcí (JSA). JSA je nejnižší programovací jazyk, prakticky používaný při programování. Z hlediska rozkladu úlohy odpovídá programování ve strojovém jazyce. JSA je strojově závislý a byl vytvořen nahrazením číselného operačního kódu symbolickým vyjádřením (číselné adresy jsou nahrazeny adresami symbolickými). Zápis programu je tak srozumitelnější.

Před vykonáním musí program přeložen do strojového kódu. Strojová závislost má výhody ve vztazích ke struktuře počítače, lepší optimalizace, rychlost a menší nároky na paměť. Mezi nevýhody naopak patří nemožnost přenosu na jinou platformu, omezená možnost kontroly správně zapsaného programu a pracnost programování.

Dnes se používá všude tam kde potřebujeme dosáhnout maximální rychlosti (grafické operace, některá místa operačních systému). Další použití je v DisAssembleru, zpětnému převodu binárního kódu (vzniklého překladem například z jazyka C++) do jazyka symbolických adres pro úpravu chování programu. Ale upravovat binární (spustitelné) soubory není povoleno ani po legálním zakoupení programu.

Odkazy

Programy

hry:
Arkanoid náhled(src)
Kontakt
Prohlášení o dostupnosti
Tisk stránky
Autor: Václav Bubník © 2005
vbubnik@post.cz
XHTML 1.0| CSS